İyi Uygulama: Bolu Bağışçılar Vakfı

2008 yılında kurulan Bolu Bağışçılar Vakfı (BBV), Türkiye’de bağışçılar vakfı modeliyle kurulan ilk ve tek vakıftır. BBV, Haldun Taşman, M.Şerafettin Erbayram ve Uğur Tunçok’un önderliğinde, Ahmet Baysal’ın destekleri ile dünyada yaygınlaşmakta olan sosyal yatırım anlayışı çerçevesinde, toplumdan aldığını topluma geri vermek isteyen 32 bağışçı tarafından kurulmuştur.

Vakfın amacı Bolu ilinin yaşam kalitesini yükseltmek ve yaşanabilir kent olgusuna ulaştırmak; öncelikli sorunlarını çözmeye yönelik girişimlere, bireylere ve sivil toplum kuruluşlarına maddi ve manevi destek sağlamak; sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda ilin kalkınmasına ve imarına halkın her kesiminden katılım sağlamaktır. Bolu Bağışçılar Vakfı hakkında daha detaylı bilgi için www.bbv.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

TÜSEV, Bolu Bağışçılar Vakfı’nın kuruluş aşamasında teknik destek vermenin yanı sıra; Vakfın uluslararası ağlara katılımı, alandaki gelişmeleri takip etmesi ve modelin geliştirilerek uygulanması konularında da BBV ekibiyle birlikte çalışmaktadır.

Bolu Bağışçılar Vakfı Analizi: Yerel Kalkınma için Örnek Bir İşbirliği ve Örgütlenme Modeli