Arzu Avşar

Beykoz Konakları Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Kanada Fenerbahçeliler Derneği kurucu üyeleri arasında yer alan Arzu Avşar, bağış yaparak ve gönüllülük yoluyla eğitim alanında yapılan sivil toplum çalışmalarına destek veriyor. Tohum Otizm Vakfı ile geliştirdikleri güçlü iletişim sayesinde vakfın hem bağışçısı hem de kaynak geliştirme gönüllüsü olan Avşar, çevresini de harekete geçirerek Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlıyor. Bağışçıları tanımanın ve onlarla güvene dayalı ilişkiler geliştirmenin, onlardan becerilerini, uzmanlıklarını ve sahip oldukları kaynakları göz önünde bulundurarak somut ihtiyaçlara yönelik destekler istemenin önemine değinen Arzu Avşar’ın ilham veren bağışçı öyküsünü kendisinden dinledik.

“Yaptığımız güzel şeyleri anlatmalıyız ki başka insanlara örnek olabilelim”

Bağışçılık öyküm ve sivil toplum alanında çalışmalarım İstanbul’da ailece yaşadığımız Beykoz Konakları sitesinde başladı. Beykoz’un en yoğun nüfuslu mahallelerinden olan Soğuksu isimli gecekondu mahallesi ile komşuyuz. Mahalledeki komşularımızla dayanışmamızın önemli olduğunu düşünerek, sitedeki arkadaşlarımızla birlikte yıllar önce bir yardım komitesi kurduk. Bu komiteyi kurma amacımız, Soğuksu’da yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan çocuklara burs imkânı sağlamaktı. Çocukların eğitimi için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıydık. Komite olarak başladığımız çalışmaları 2003 yılında kurumsallaştırarak Beykoz Konakları Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nı kurduk.

Beykoz Konakları Vakfı’nda burs çalışmaları ile ben ilgileniyordum. Burs verdiğimiz çocukların yaklaşık yüzde yetmişi kız, yüzde otuzu ise erkek idi. Burs desteklerinin yanı sıra iki yıl önce Soğuksu’da Beykoz Konakları Sosyal Yardımlaşma Vakfı İlköğretim Okulu isimli, 24 derslikli, anaokulu ve çok amaçlı salonu olan bir devlet okulu yaptırdık.  Bağışlarımızla yapılan ilköğretim okulunda 1000’e yakın, anaokulunda ise 200’e yakın öğrenci bulunuyor.

Vakıf olarak birçok faydalı projeyi hayata geçirmemize rağmen, bu çalışmaların ve vakfın tanıtımı konusunda pek aktif değiliz. Sitede oturan komşularımız bu çalışmalara önemli destekler sağlıyorlar, fakat görünür olmak istemediklerinden dolayı vakfın çalışmalarını yalnızca sınırlı bir çevrede duyuruyoruz. Ancak, ben yaptığımız güzel şeyleri anlatarak başka insanlara örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu yapmadığımızda, küçük bir grubun dışına çıkmakta ve yarattığımız etkiyi büyütmekte zorlanıyoruz.

“Destek istediğim bir bağışçı bana verdiği parayla ne yaptığımı sorduğunda şeffaf bir şekilde cevap verebilmeliyim”

Dokuz yıl önce çocuklarımızın eğitimi için Kanada’ya taşındık. Koyu bir Fenerbahçeli olarak Kanada Fenerbahçeliler Derneği’nin kurucu üyelerinden biri oldum. Aynı zamanda, kurulduğundan beri derneğin yönetim kurulu üyesi ve Genel Sekreteri’yim. Kanada Fenerbahçeliler Derneği’ni kurarken önceliğimiz hem oradaki Türkleri ve Fenerbahçelileri bir araya getirmek hem de yaptığımız şeylerle Fenerbahçe’nin adını duyurmaktı. Kuruluşumuzun birinci yılında sonraki yıllarda da tekrarlayacağımız bir balo düzenlemeye karar verdik. Baloda toplayacağımız bağışları en iyi şekilde kullanarak bir şeylerin ucundan tutmak istiyorduk. Kanada’da yaşayan 14 yaşında bir Türk jimnastikçi gencimizin Türkiye’deki yarışmalara katılabilmesi için ihtiyaç duyduğu desteği verdik.

Derneğin yönetim kuruluna seçilen bir çiftin otizmli çocukları sayesinde otizmle tanıştım. Çocuklarının yaz aylarındaki eğitimini İstanbul’da devam ettirmek istedikleri için Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu ile yollarımız kesişti ve okulu birlikte ziyaret ettik. Okulun spor salonunun kötü durumda olduğunu gördükten sonra Kanada’da yaptığımız çalışmaların buraya nasıl bir faydası olabileceğini düşünmeye başladık. Nisan 2017’de düzenlediğimiz dördüncü geleneksel balomuzun gelirinin bir kısmıyla okulun spor salonunu yaptırdık. Geriye kalan bağışları da vakfın tespit ettiğimiz diğer ihtiyaçlarını karşılamak için kullandık. Bağışların nasıl kullanıldığını görmek benim için çok önemli; vakıf için destek istediğim bir bağışçı bana verdiği parayla ne yaptığımı sorduğunda şeffaf bir şekilde cevap verebilmeliyim. Bu seneki balomuzun gelirini ise burs vermek üzerine kurduk. Nisan 2018’de yaptığımız balonun geliri ile otizmli bir öğrencinin bir yıllık eğitim bursunu karşıladık. Desteğimizi bundan sonraki yıllarda da devam ettirmeyi istiyoruz.

“Bağış istenilen kişinin becerilerini dikkate alarak ona bu becerileri kullanabileceği bir alan açmak, desteklediği kuruluş ile gönülden bir ilişki kurmasını sağlıyor”

Bir bağışçı olarak eğitim alanı önceliğim olduğu ve Tohum Otizm Vakfı’nın çalışmaları içerisinde eğitimin ne kadar önemli bir rol oynadığını gördüğüm için vakfı bir yıldır düzenli olarak destekliyorum. Özel Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu’nu ziyaret ettiğim bir gün vakıfta çalışanlar ile bir araya geldik ve birlikte yapabileceğimiz şeyler ile ilgili heyecanla konuşmaya başladık. Vakıf çalışanlarının önerileri, gösterdikleri ilgi ve yaklaşımları beni çok etkiledi. Tohum Otizm Vakfı ile çok güzel bir iletişim kurduk. Bu ziyaret sırasında vakfın çok sayıda ihtiyacı olduğunu gördüm ve yaptığımız konuşmalar sonucunda bağışlarımın doğru şekilde kullanılacağından emin oldum. O gün yaptığımız başlangıçla kendimi vakfın kaynak geliştirme gönüllüsü olarak görmeye, vakfın ve okulun ihtiyaçları için çevremi harekete geçirmeye başladım.

Yaptığımız görüşmede vakfın diğer ihtiyaçları ve kaynaklarının kısıtlı olması dolaysıyla okulun tadilatının ikinci planda kaldığını gördüm. Bu nedenle, tanıdıklarımdan çoğunlukla okulun tadilatı için destek istiyorum. Tanıdıklarıma somut bir ihtiyaç listesi ile gidip bu listedeki ihtiyaçların bir veya daha fazlasını nakdi veya ayni bağışlarıyla karşılamaları için onları ikna ediyorum. Bu şekilde çok sayıda kişinin katılımı ve bağışlarıyla gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bağışlarını hangi amaçla kullanmak üzere istediğimi onlara somut bir şekilde göstermemin olumlu sonuçlar yarattığını ve destek miktarlarını artırdığını düşünüyorum. Bu sayede, ilişki kurduğum kişiler otizmi ve Tohum Otizm Vakfı’nı da tanımış oluyorlar.

Vakfın ihtiyaçları ile ilgili destek istediğimde beni geri çevirmeyen çok güzel bir arkadaş grubum var. Bu nedenle, hiçbir şeyi tek başıma başardığımı düşünmüyorum. İnsanlardan para değil hizmet istediğim zaman daha olumlu geri dönüşler alıyorum. Örneğin, inşaatçı arkadaşlarım okulun boya ve tadilat ihtiyaçlarına destek oluyorlar. Farklı alanlardan insanlar tanımamın ve kimden ne isteyeceğimi bilmemin kaynak geliştirme çalışmaları için bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Ressam Mustafa Horasan’a okulumuzun rehberlik odası için, çocuklarımızın eğitimlerinde önemli rol oynayacak eğitici bir resim gerektiğini söyleyerek, bunun için bana yardımcı olup olamayacağını sordum, kendisi ve öğrencileri muhteşem bir iş çıkardılar bizim için. Sonrasında okulu ziyaret ettiğimizde resmini görmek onu çok heyecanlandırdı ve şimdi o da gönüllülerimizden biri. Bağış istenilen kişinin becerilerini dikkate alarak ona bu becerileri kullanabileceği bir alan açmak, desteklediği kuruluş ile gönülden bir ilişki kurmasını sağlıyor. Bağışçıların sivil toplum kuruluşlarına daha fazla destek olabilmek için bu kuruluşlarla iletişime geçerek onları yakından tanımaları gerektiğine inanıyorum.

“Herkes gibi benim de bir misyonum olduğuna ve kendimi sorumlu hissettiğim konularda yardımım dokunabileceğine inanıyorum”

Hayatımda ilerledikçe yanımda birilerini de benimle birlikte çekmem gerektiğini düşünüyorum. Herkes gibi benim de bir misyonum olduğuna ve kendimi sorumlu hissettiğim konularda yardımım dokunabileceğine inanıyorum. Hayatını iyileştirebileceğim bir kişi bile olsa bunun için elimden geleni yapıyorum; insanlarla iyi iletişim kurabildiğim için gündemlerinde olmayan konulara dikkatlerini çekebiliyor ve desteklerini alabiliyorum.

Tohum Otizm Vakfı’yla tanışmadan önce de sivil toplum kuruluşları için bir şeyler yapıyordum, ancak yalnızca bir proje için destek istendiğinde katkı sunuyordum. Şimdi ise daha çok proje geliştirmek, farklı şekillerde destek olmak için çalışıyorum. Yaptıklarımın bir işe yaradığını bilmenin ve başkalarına destek olmanın bu dünyadaki en güzel his olduğunu düşünüyorum. Yaptığım çalışmaların çocuklara ulaştığını görmek mutluluk verici.

İlişkilerim için çok emek sarf ediyorum ve insanlarla güvene dayalı ilişkiler kurabildiğimi görüyorum. Bu güven duygusu ve o kişiyle aramdaki samimiyet sayesinde vakıf için rahat bir şekilde destek isteyebiliyorum. Yaptığım en önemli şeyin çevremi harekete geçirmek olduğunu düşünüyorum. Çevremdeki insanlar da bana güvendikleri ve destek taleplerime olumlu cevap vererek bağış yaptıkları için hedeflerime ulaşabiliyorum.

Destek isterken karşınızdaki kişiyi tanımanız, anlamanız ve ona göre davranmanız önemli. İstediğiniz bağışı alabilmek için bazı zamanlarda çabalamaya devam etmek gerekiyor. Bazen de fazla ısrarcı olmak olumsuz sonuç veriyor. Bağış yapmamayı tercih eden kişilerin nedenlerini anlamanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Her tür destek için aynı bağışçıdan talepte bulunmanın da iyi bir şey olmadığına inanıyorum. Bence bu süreçte en önemlisi samimi olmak ve karşındakini doğru şekilde anlamaya çalışmak. Bu samimiyet oluştuktan sonra kişilere somut bir ihtiyaç listesi sunmanın ve verecekleri desteklerle nasıl bir fayda yaratacaklarını göstermenin olumlu sonuçlar verdiğini görüyorum.

Etrafımızda bağış yapmak isteyen ancak ne yapacağını bilmeyen ve çekinen insanlar var. Bunun çoğunlukla dernek ve vakıflara karşı duyulan güvensizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Arada benim gibi güven duydukları birisi olduğunda bağış yapmaları da kolaylaşıyor. Bu nedenle benim bu dünyadaki misyonumun köprü görevi görmek olduğunu düşünüyorum.

“Sivil toplum kuruluşlarının daha etkili olabilmeleri için daha fazla işbirliği yapmaları gerekiyor”

Türkiye’de gönüllülük ve bağışçılık kültürümüzün yeterince gelişmemiş olduğunu düşünüyorum. Küçüklükten itibaren bize böyle bir şey öğretilmiyor. Daha fazla gönüllü çalışma bilincine ve deneyimine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Her açıdan birleşerek ve daha fazla birlikte hareket ederek daha büyük değişimler yaratabiliriz. Ben eğer bir fayda yaratabiliyorsam, benimle birlikte hareket etme lütfunu gösteren insanlar sayesinde bunu yapabiliyorum.

Türkiye’de ortak çalışma bilincinin gelişmesi gerektiğini ve STK’ların çalıştıkları alanda fark yaratabilmeleri için daha fazla işbirliği yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Rekabet etmek yerine birbirlerine destek olmalarının olumlu sonuçlar yaratacağına inanıyorum. Bu şekilde, hem çalışmalarının etkisi ve sürdürülebilirliği artar hem de gönüllü çalışma bilincinin gelişmesine katkı sunarak sivil toplumun güçlenmesine katkı sağlayabilirler.