Özel Sektör-Sivil Toplum İşbirliğinde Yenilikçi bir Model: PaylaşTIK

Röportaj: Aysun Sayın

Gün geçtikçe daha yaygın kullanılan online bağış platformları, bağışçılara sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemeleri için kolay bir seçenek sunuyor. Online bağış uygulamalarını tercih eden bağışçılara yönelik geliştirilen farklı modeller, özel sektör ve sivil toplum arasında kurulan işbirliklerine yeni bir soluk kazandırıyor. Online bir alışveriş platformunda gerçekleştirilen ürün satışı yoluyla bağış yapma imkânı tanıyan yeni bir model var: PaylaşTIK. Boyner Grup şirketlerinden Morhipo tarafından geliştirilen PaylaşTIK platformu, sivil toplum kuruluşlarına ürün satışlarını gerçekleştirmeleri için online bir ortam sağlarken, elde edilen gelirin tamamının ilgili sivil toplum kuruluşuna aktarılmasını sağlıyor. Boyner Grup Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Direktörü Aysun Sayın, sivil toplum kuruluşlarına ürünlerini tanıtma ve satma yoluyla daha geniş bağışçı kitlelerine ulaşma ve görünürlük fırsatı sunan PaylaşTIK platformu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

PaylaşTIK nedir, kısaca bahsedebilir misiniz? PaylaşTIK’ı son dönemde giderek daha sık karşılaştığımız bu tür uygulamalar ve platformlardan farklılaştıran özellikleri nelerdir?

2012 yılında hayata geçirdiğimiz PaylaşTIK projesi, Boyner Grup şirketlerinden Morhipo’nun sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında satış sitesinde yer verdiği, sivil toplum kuruluşları için oluşturulmuş bir satış alanı. Zaten sloganı da “En güzel alışveriş bahanesi PaylaşTIK”. Bizim için en iyi bildiğimiz satış ve pazarlama uzmanlığımızı STK’ların yararına kullanmak anlamına gelen bu projede STK’ların gelir getirici ürünlerini ya da STK’lara bağış olarak satışını yapmaları için verilen ürünleri için satış alanı sunuyoruz. STK’lar ürünleri için hangi fiyatı belirlerlerse o fiyattan satış yapıyorlar ve ürün bedelinin tamamını kendilerine aktarıyoruz.

Bugün 14 farklı sivil toplum kuruluşu ve gönüllü çalışmaların faaliyetlerine PaylaşTIK platformu aracılığıyla destek oluyoruz: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV), Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Kadın Merkezi Vakfı (KAMER), Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Tohum Otizm Vakfı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)-PANDA Dükkan, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), Yeşilay, Hisar Anadolu Destek Derneği (HADD), Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı (ÇYDV) ve Mutlu Patiler markası. Platform açıldığından beri 3,168 adet ürün satışı yapıldı ve tüm satış geliri bu kuruluşlara aktarıldı.

PaylaşTIK ile geliştirdiğiniz model, özel sektör-sivil toplum işbirliğine nasıl katkıda bulunuyor? Sivil toplum kuruluşları açısından nasıl bir destek söz konusu?

Bizim ana çalışma alanlarımız perakende, satış ve pazarlama. PaylaşTIK, bu alanlardaki ticari uzmanlığımızı sivil toplum kuruluşları ile paylaşabildiğimiz bir proje oldu.

Ürün satışı gerçekleştiren farklı sivil toplum kuruluşları PaylaşTIK platformuna nasıl dâhil olabilirler? Platforma dâhil olan STK’ları belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz?

Doğrudan benimle iletişime geçebilirler, asayin@boynergrup.com’dan ulaşmaları yeterli. Platforma dâhil olan STK’ları belirlerken o STK’nın hak savunusu yaparken başka bir hakkın ihlaline veya grubun incinmesine neden olmamalarına dikkat ettiğimizi söyleyebilirim.

PaylaşTIK platformu Morhipo kullanıcıları tarafından nasıl karşılandı? Morhipo müşterilerinin PaylaşTIK’ı kullanma sıklıkları ve tercihleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Belli dönemlerde satış rakamları veya tıklanma rakamlarını inceleyerek müşterilerimizin yaklaşımına bakıyoruz. Ayrıca özel iletişim çalışmaları yaparak bu satış alanımıza dikkat çekmeye gayret ediyoruz. Analizlerimiz ışığında söyleyebilirim ki, önemli olan sunulan ürünün beğenilmesi ve fiyatının makul bulunması. Yani PaylaşTIK’ı kullananlar sadece bağış yapma amacıyla alışveriş yapmıyorlar. Biz STK’lara sadece satış alanı sunmuyoruz, aynı zamanda ürüne ve fiyatına bakarak danışmanlık da veriyoruz ve bazen ürünlere yönlendirme yapıyoruz.

Farklı modeller kullanılarak online alışveriş platformları ile sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışlar ve ürün satışlarını bir araya getiren girişimlerin sayısı son dönemde artış gösteriyor. Bu alanda Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz? Bu modellerin sürdürülebilir ve etkili olması için nelere ihtiyaç var?

Online alışveriş büyüyen bir pazar, önümüzdeki yıllarda mobil uygulamalar veya web üzerinden yapılan satışlarda artış olacağını, pazar payının büyüyeceğini biliyoruz. Bu bağlamda STK’ların ürün satışı için kendi satış kanallarını veya farklı kanalları kullanmaları önem taşıyor. Daha önemlisi ise müşteriye ulaşmak. Bizim yarattığımız bir fark da burada ortaya çıkıyor; site trafiği yaratılan bir alanda satış yapıyoruz. STK’ların bunun gibi hibrid modelleri uygulayarak bu alanda kalması önemli.