#MiktarıDeğilYararı’na inanıp değişim yaratmak için yola çıkanlar

Komedyen, oyuncu ve yazar olan Ellen DeGeneres, Oscar ödül törenini sunduğu sırada bir selfie (özçekim) çekmeye karar verdi. Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Meryl Streep, Brad Pitt, Angeline Jolie, Kevin Spacey, Julia Roberts gibi ünlü oyuncular bu fotoğrafta boy gösterdi. Fotoğraf Samsung marka bir cep telefonu kamerası ile çekilmişti ve Samsung fotoğrafın her paylaşımı başına 1 Dolar bağış yapma sözü verdi. St. Jude’s Çocuk Hastanesi ve The Humane Society, Ellen tarafından bağışı alması için seçilen kuruluşlardı ve toplamda 3,3 milyon paylaşım alan fotoğraf sayesinde bu iki kuruluştan her biri 1.5 milyon Dolar bağış aldı.

Değişimin bir parçası olmanın beklenmedik şekillerde ve farklı yollarla da gelişebileceğini hisseder gibi oldunuz değil mi? Ama unutmayın, bir şeyleri değiştirmek için DeGeneres kadar güçlü, tanınır ya da varlıklı olmanız şart değil!

New Jersey’den Himalayalar’a uzanan yolculuk

Maggie Doyne liseyi bitirdiğinde sınıf arkadaşları üniversitenin yolunu tutarken o kendini bir maceranın kollarına bıraktı. New Jersey’den uçağa atladığı gibi dünyayı gezmeye başladı. Dört ülke ve yaklaşık 35 bin kilometrenin ardından kendini Himalayalar’da trekking yaparken ve Nepal’in en yoksul köylerini gezerken buldu.

Altı yaşındaki Hima ile de o sırada tanıştı. Henüz tanışacağından haberi olmadığı yüzlerce çocuktan biriydi Hima ve ailesine yiyecek alabilmek için kurumuş nehir yatağında kırdığı taşları birkaç dolara satıyordu. Maggie o an harekete geçmesi gerektiğini anladı.

Hima’ya okula gitmesi için yardım etti; okul harcı, üniforma ve kitap masraflarını karşıladı. Hima’nın hayatı değişmeye başlamıştı. Derken Maggie birkaç çocuğa daha yardım etti, derken birkaç çocuğa daha…

Peki Maggie çok daha fazla çocuğa yardım edebilseydi? Hima ve diğer çocukların okuyabilmesi için yaptığı yardımları bir sivil toplum kuruluşu aracılığıyla yapsaydı ne olurdu? Maggie, dünyada görmek istediği değişimin kendisi oldu ve ihtiyaç sahibi çocuklara önce birer-ikişer yardım ederken bunu daha sürdürülebilir kılmak, daha fazla çocuğa ulaşmak için Blink Now isimli bir sivil toplum kuruluşu kurdu. Takip eden iki yılda, kendi çevresini ve yerel halkı da harekete geçirerek Kopila Vadisi Çocukları Evi’ni ve bir okul açtı. Maggie’nin şu anda 40’tan fazla “çocuğu var” ve onlar kocaman mutlu bir aile! Okulda okuyan çocukların sayısı ise 350’yi aşmış durumda.

Değişimin parçası olmak isteyen herkes bir sivil toplum kuruluşu kurmayabilir ama #MiktarıDeğilYararı’na inanarak, sivil toplum kuruluşlarına düzenli bağış yapıp değişime katkı sağlayabilir! Üstelik çalıştıkları alanlarda uzmanlık ve deneyim sahibi olan, ihtiyaçları doğru şekilde tespit eden ve hedef kitlelerine ulaşabilen sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışların etkisi ve yaratılan değişim daha büyük olacaktır.

Türkiye’de de #MiktarıDeğilYararı’na inanan ve hayal ettikleri değişimin parçası olmak için harekete geçip bir şeyler yapan o kadar çok insan var ki… Yaptığı bağışlarda kız çocuklarının eğitimini öncelik olarak belirleyen 101 yaşındaki Ayşe Mayda’dan, inandığı geleceği inşa edebilmek için gençlerin hayatına müzik ile dokunan Mehmet Selim Baki’ye, kızının beklenmedik kaybı sonrasında yaşadıkları evi bağışlayarak bir eğitim merkezine dönüştüren Şule Kurt’tan, Pervarili çocukların hayatlarına dokunmak için Kuzey Kutbu’nda koşan Ahmet Uysal’a… Aralarında bir sivil toplum kuruluşu kuran da var, desteklemek istediği sivil toplum  kuruluşuna aylık düzenli bağış yapan da… Hepsinin bağışçılıkla olan ilişkisi ve hikayesi farklı; ancak ortak noktaları #MiktarıDeğilYararı diyerek değişime olan inançlarını yitirmeden ve kararlılıkla yola devam etmeleri.

Bağışlarıyla fark yaratan, çevrelerine ilham veren bu isimlerin ve daha fazlasının hikayelerini TÜSEV’in Değişim için Bağış Projesi kapsamında hazırlanan “İlham Veren Bağışçı Öyküleri” kapsamında okuyabilirsiniz.  http://degisimicinbagis.org/ilham-veren-oykuler/