Hikaye Anlatıcılığının Özellikleri Nedir?

Yeni bir dünya düzeni, yeni hikayelere ihtiyaç duyuyor. Ama insanlar sadece kendileri de bu hikayelerin bir parçasıysa kulak veriyorlar. Bu da hikaye anlatıcılığının gözden geçirilmesini gerektiriyor.

Simon Hodges tarafından yazılan ve Open Democracy websitesinde yer alan makale, hikaye anlatıcılığının çekici taraflarını ve özelliklerini okuyucularla paylaşıyor.

Hikaye anlatıcılığı iş dünyasında, kurumsal kültürü geliştirmede ve savunuculuk çalışmalarına destek toplama konusunda önemli bir yere sahip. Akla gelen ilk neden oldukça net: iklim değişikliği, eşitsizlik ve şiddet gibi konular aynı uygulamaları yaparak çözülemiyor. Dolayısıyla insanları harekete geçirmek için yeni hikayelere ihtiyaç duyuluyor. İnsanları sadece zihinlerinde değil, değer ve hayallerini de işin içine katarak duygusal olarak da harekete geçirecek hikayelerin yaygınlaşması gerekiyor. Eğer yeni bir dünya yaratmak istiyorsak, anlatırken dinlemeyi öğrenmemiz ve hayal ettiğimiz toplumla ilgili yeni hikayeler söylememiz gerekiyor.

Peki başarılı bir hikayenin unsurları neler oluyor? Bazı uzmanlara göre hikayelerin komik veya zekice yazılmış olması gerekmiyor. Bir hikayeyi başarılı yapan unsur, rahatsız edici bile olsa insanların açık ve netlikle kendilerini anlatmasından geçiyor. Başımızdan geçen bir hikayeyi anlatırken kendi izlenimlerimizi aktarmak ve dolayısıyla değerlerimizi insanlarla paylaşmak büyük önem taşıyor.

Başarılı hikaye anlatıcılığının unsurlarının detaylarıyla paylaşıldığı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.