Hikaye Anlatıcılarının STK’lara Öğretebilecekleri

Son 24 saatte haberlerde duyduğunuz hikâyeleri düşünün. Ne ile ilgililer? Nereden geliyorlar? Ve kim tarafından söyleniyorlar? Bu hikâyeler çoğunlukla yoksulluk, savaş, hastalıklar veya ünlülerle ilgili, çoğunlukla erkek muhabirler tarafından, ulusal veya uluslararası medya kuruluşları bünyesinde hazırlanan hikâyelerdir.

Global Press Institute’ün (Küresel Basın Enstitüsü), bize aslında kaçırdığımız çok daha büyük bir dünyanın var olduğunu hatırlatan çalışmasından, sivil toplum kuruluşlarının da alabilecekleri önemli dersler var. San Francisco’da bulunan bu sivil toplum kuruluşu, gelişen ülkelerde yaşayan ve uluslararası mecralarda genelde yer bulamayan kadın muhabirlere özel bir eğitim veriyor. 26 ülkede 150 gazeteciye eğitim verilen programda yazılan hikâyeler, tercüme edildikten sonra Global Press Journal bünyesinde yayınlanıyor.

Herhangi bir reklam almayan, muhabirler için zaman kısıtlaması koymayan kuruluşun çalışma döngüsü net: muhabirlere eğitim vermek, onların yazdıkları hikâyeleri satın almak ve ulusal/uluslararası mecralara yayınlanan haberlerin gelirleri ile eğitimin devamlılığını sağlamak.  Bu şekilde eğitime katılan kadın muhabirler emeklerinin karşılığını alabiliyor; haber ajansları ve okuyucular da farklı hikâyelere erişebiliyorlar.

Global Press Institute bünyesinde yayınlanan bu ilham veren hikâyeler ve haberin devamı için burayı ziyaret edebilirsiniz.