Alışveriş Yaparken ‘İyilik Kazansın’

Çağrı Torun, Kadir Onur Eren ve Pırıl Pamiroğlu ile röportaj

Online platformlar üzerinden bağış yapma yöntemleri dünyada olduğu kadar Türkiye’de de yaygınlaşmaya ve çeşitlenmeye devam ediyor. Ekim 2018’de kurulan İyilik Kazansın, online platformu aracılığıyla kullanıcılarını alışveriş yapabilecekleri 200’den fazla online mağazaya yönlendiriyor ve markalarla yaptığı anlaşma çerçevesinde alışverişler üzerinden elde ettiği komisyonu, platformda yer alan ve kullanıcının seçtiği STK’ya bağışlıyor. İnternetten yapılan alışverişleri STK’lar için kaynağa dönüştüren İyilik Kazansın, kullanıcılara istedikleri STK’ları destekleme fırsatı sunarak bireysel bağışçılığı teşvik etmeye çalışıyor. Ayın yazısında İyilik Kazansın’ın kurucu ortakları Çağrı Torun ve Kadir Onur Eren ve yönetici ortağı Pırıl Pamiroğlu, İyilik Kazansın sosyal girişimi olarak geliştirdikleri bu yenilikçi kaynak geliştirme modeli ve modelin uzun vadede Türkiye’de bireysel ve kurumsal bağışçılığa etkisine dair öngörüleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

İyilik Kazansın fikri nasıl ortaya çıktı; platformun nasıl çalıştığını kısaca anlatabilir misiniz? Bir sosyal girişim olarak, geliştirdiğiniz model ile nasıl bir sosyal fayda yaratmayı hedefliyorsunuz?

Yıllardır çeşitli sivil toplum kuruluşlarını (STK) gönüllülük veya bağışçılık yoluyla desteklemek şeklinde ilerleyen hikâyemiz, bireysel faydadan daha fazlasını sağlayabilme tutkusuyla sosyal bir girişime dönüştü. Geçmiş yolculuğumuzda STK’ların enerjilerinin çok büyük bir kısmını projeleri için kaynak yaratmaya harcadıklarını fark ettik. Bunun üzerine de profesyonel deneyimlerimizi kullanarak 2017 Eylül ayında bireysel bağışçılığı teşvik edecek yenilikçi bir yöntem olarak İyilik Kazansın fikrini hayata geçirmek için çalışmaya başladık. 2018 Ekim ayına kadar alt yapımızın geliştirilmesi, STK’lar ile anlaşmalar ve 200’den fazla markanın platforma eklenmesi için yoğun bir çaba gösterdikten sonra platformumuzu yayına almayı başardık. Motivasyonumuz ise iyiliğin bulaşıcı olması. Küçük bir desteğin büyük katkılar sağlayabileceğine, her iyi eylemin bir diğerine ilham verebileceğine inanıyoruz.

İyilik Kazansın, internetten alışveriş yapan kişilerin cebinden ekstra para çıkmadan STK’lara bağış yapabilmesini sağlıyor. Kullanıcılar İyilik Kazansın’a kayıt olurken destek olmak istedikleri STK’yı seçiyorlar. Ardından platformda bulunan 200’den fazla online mağaza arasından alışveriş yapmak istediklerini seçiyorlar ve İyilik Kazansın, kullanıcıyı seçtiği mağazanın web sitesine yönlendiriyor. Alışveriş tamamlandıktan sonra tutarın bir kısmı kişinin seçtiği STK’ya, kendi adına, İyilik Kazansın tarafından bağışlanıyor. Alışverişinin ardından kullanıcıya, adına düzenlenmiş, gerçekleşen bağışın tutarını ve bağışın STK tarafından hangi projede kullanılacağına dair bilgi içeren ve STK tarafından imzalanmış dijital bağış sertifikası gönderiliyor.

İyilik Kazansın olarak dijital pazarlama yöntemlerinden partner pazarlama yöntemini kullanarak sivil toplum için kaynak yaratıyoruz. Markalara kullanıcı yönlendirerek elde ettiğimiz komisyonu kişilerin tercih ettikleri STK’lara, platformda görülen destek oranlarından hiçbir kesinti yapmadan bağışlıyoruz.

İyilik Kazansın ile STK’lar için sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak geliştirme yöntemi oluşturarak bireysel bağışçılığı teşvik etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda STK’lar ile daha önce tanışmamış ve onların projeleri hakkında bilgi sahibi olmayan kişileri STK’lar hakkında bilgilendirerek daha fazla kişiyi sivil toplum faaliyetlerine dahil edebilmeyi amaçlıyoruz. İyilik yapmayı özgürleştirebilmek adına, hepimiz için günlük ve sıradan bir aktivite olan internet alışverişlerini bağışa dönüştürerek, bağış yapmayı kişilerin hayatında düzenli olarak gerçekleştirdikleri bir aktiviteye dönüştürmeyi hedefliyoruz.

İyilik Kazansın üzerinden hangi STK’lara destek olunabiliyor? Bu kuruluşları belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Platforma kayıtlı STK’ların bağışları nasıl kullandığına dair bir raporlama yapmasını bekliyor musunuz?

İyilik Kazansın’da yer alan STK’lar Açık Açık platformunda yer alan kuruluşlar arasından seçiliyor. Platformumuzda yer alan her STK, İyilik Kazansın’dan yapılan bağışların hangi projeye aktarılacağı bilgisini bizimle paylaşıyor ve biz de kullanıcılarımızı bu doğrultuda bilgilendiriyoruz. Bağışların aktarıldığı proje hayata geçirildiğinde bu proje ile ilgili bir bilgilendirme raporu almayı talep ediyoruz ve yapılan bağışların sosyal etkisini göstermek amacıyla bu raporu kullanıcılarımız ile paylaşmayı hedefliyoruz.

İyilik Kazansın platformunda yer alması için şirketlerle nasıl iletişim kuruyorsunuz? Platforma kayıt olmak isteyen şirketleri hangi kriterlere göre değerlendiriyorsunuz?

İyilik Kazansın ile internetten yapılan tüm alışverişleri bağışa dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu noktada kullanıcılarımızın alışveriş yapabilecekleri online mağazaları platformumuza ekleyebilmek için çalışıyoruz.  Yola çıkarken şirketlerle ilgili ilk hedefimiz Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerini platformumuza eklemekti. Bunun için bu şirketlere genelde ajansları aracılığı ile ya da birebir ulaştık ve bu hedefimizi gerçekleştirdik. İnternetten alışveriş yapacaksanız aradığınız markayı İyilik Kazansın’da %80 ihtimalle bulabiliyorsunuz. Markalara ulaşırken iş yapış biçimlerini analiz ederek en uygun yöntemi bulmaya çalışıyoruz. Platformumuzda yer almasını istediğimiz bir online mağaza ile iletişime geçtikten sonra gerekli teknolojik entegrasyonları tamamlıyoruz ve bu mağazayı platformumuza ekliyoruz. Bununla beraber platformumuz duyuldukça markalar mail adresimiz   üzerinden platforma katılma taleplerini iletiyorlar. Yaptığımız iş teknoloji tabanlı olduğu için iş birliği yapacağımız markaların belirli teknolojik yeterliliklere sahip olması gerekiyor. Bununla beraber zararlı veya olumsuz bir içeriğe sahip, iş birliği yaptığımız STK’ların imajını zedeleyebilecek ürünlere veya hizmetlere yer veren markalar ile iş birliği yapmıyoruz.

İyilik Kazansın aracılığıyla alışveriş yaparak STK’lara destek sağlayan bireyler ile bu süreçte nasıl bir iletişiminiz oluyor? Platformunuz aracılığıyla alışveriş yapan bireylerden geliştirdiğiniz model ile ilgili geri bildirimler alıyor musunuz? Ne tür beklentiler ve talepler ile karşılaşıyorsunuz?

Kullanıcılarımız ile şeffaf ve kolay bir iletişim kurabilmek adına internet sitemizde canlı sohbet modülü bulunuyor. Herhangi bir soruları ya da yorumları olduğunda bu modül ile veya sitemizde paylaştığımız e-mail adresimiz üzerinden bize ulaşabiliyorlar. Kullanıcılarımızdan olumlu geri bildirimler alıyoruz; daha önce hiçbir STK’ya bağış yapmamış kullanıcılarımız ilk defa İyilik Kazansın sayesinde bağış deneyimini yaşadıklarını ve çok memnun olduklarını paylaşıyorlar.

İyilik Kazansın platformunun uzun vadede sürdürülebilirliği için yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Platformu yaygınlaştırarak daha fazla bireye ve şirkete ulaşmayı hedefliyor musunuz?

Platformumuzda yer alan sivil toplum kuruluşlarından herhangi bir hizmet bedeli talep etmiyoruz. Platformumuzun sürdürülebilirliği için diğer dijital pazarlama yöntemlerini kullanıyoruz. Reklam yerleştirme ve markalarla yaptığımız dönemsel reklam çalışmaları ile gelir elde edip sürdürülebilirliği sağlıyoruz.

Yakın zamanda İyilik Kazansın’ın mobil uygulamasını yayınlayarak kullanıcılarımıza akıllı telefonlarda mobil uygulama sayesinde çok daha kolay bir deneyim yaşatmayı planlıyoruz. Platformumuzdaki kullanıcı sayısını artırmak amacıyla online ve offline tanıtım çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bağış kültürünü yaygınlaştırabilmek adına lise ve üniversitelerde stant açarak 15-24 yaş arasındaki kişilere İyilik Kazansın’ı duyurabilmek için çalışıyoruz.

Bununla birlikte 24-45 yaş arası beyaz yakalılar da hem internetten alışveriş yapma hem de sivil toplum bilincine sahip olma noktasında etkili oldukları için hedef kitlemiz arasında yer alıyor. Ancak bu kitleye tek tek ulaşmanın maliyetli ve çok daha zor bir yolculuk olduğunu düşündüğümüz için STK’larla etkileşime geçmiş, projeler yapmış ya da etkileşime geçmek isteyen şirketlere ulaşıp bu şirketler aracılığıyla projeler geliştiriyoruz. Bu projelerle de ilk olarak İyilik Kazansın’ı şirket içindeki herkesin duymasını sağlamayı amaçlıyoruz. Çünkü platformu ne kadar fazla kişi kullanırsa STK’lar için o kadar fazla kaynak yaratabileceğiz. Ne kadar fazla kaynak yaratabilirsek de o kadar fazla ihtiyaç sahibine, çocuğa, hayvana, doğaya, canlıya ulaşabileceğiz.

Platformun, STK’lar ve bağışçılar arasında uzun süreli bir ilişki kurulmasına olanak sağlayacağını düşünüyor musunuz? Bu modelin uzun vadede Türkiye’de bireysel ve kurumsal bağışçılığa nasıl katkıda bulunacağını öngörüyorsunuz?

Amacımız STK’lar ve bağışçılar arasındaki iletişimin gelişmesini ve daha önce bağış yapmayan kişilerin STK’lar için düzenli bağışçıya dönüşebilmesini sağlamak. İyilik Kazansın, kullanıcılarının cebinden ekstra para çıkarmadan çok kolay bir bağış deneyimi yarattığı için, İyilik Kazansın’ın STK’lar için sürdürebilir bir kaynak yaratma yöntemine dönüşeceğini ve STK’ların İyilik Kazansın aracılığıyla ihtiyaçları olan kaynakları yaratmalarına katkı sağlayabileceğimizi öngörüyoruz. Platformumuzdaki kullanıcı sayısı arttıkça STK’lar için yapılacak bağışların çok büyük rakamlara ulaşacağını, daha önce STK’lara bağış yapmayan kişilerin bağış yapmaya başlayacağını ve hali hazırda bağış yapan ve destek olan kişilerin de İyilik Kazansın’ı kullanarak bağış yapmayı günlük bir aktivite olarak sürdürebileceğini düşünüyoruz. Bu sayede STK’ların bireysel bağışçıya ulaşma problemine sürdürülebilir bir çözüm getirmeyi ümit ediyoruz.