Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı

Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı, TÜSEV tarafından filantropinin gelişimini önemseyen ve bu alandaki bilgi ve becerilerini bir üst seviyeye taşımak isteyen STK çalışanlarına yönelik olarak tasarlandı.

Değişim için Bağış Projesi kapsamında ilk kez 2014 yılında uygulanan program, filantropi alanındaki çeşitli başlıkları içeren 6 modülden oluşuyor. Program, akran öğrenme ve uzmanlarla birebir çalışma yöntemleriyle sunum, tartışma ve vaka çalışmalarından oluşan pratik bir öğrenme-uygulama ortamı sağlıyor.

Programın sundukları:

  • Bilgi paylaşımı, uzmanlarla etkileşim ve grup çalışmalarına katılım,
  • Stratejik bağışçılık, bağışçılığı ilgilendiren yasal ve vergisel mevzuat, hibe veren kuruluşlar ve etkili kurumsal sosyal sorumluluk programları gibi bağışçılığın gelişimine yönelik alanlarda bilgi edinme,
  • Değişim için Bağış e-bülteninde yayınlanan blog yazıları aracılığıyla bilgi ve deneyim paylaşımı,
  • Filantropi alanında faaliyet gösteren uluslararası ağlardan gelen bilgi ve kaynaklara erişim,
  • Türkiye’de filantropi üzerinde oluşturulan ilk çalışma grubu olan ve programın mezunlarından oluşan Filantropi Profesyonelleri Çalışma Grubunun parçası olarak bağışçılığın gelişmesi için TÜSEV kolaylaştırıcılığında yapılan çalışmalara katkı sağlama.

Programa katılanlar neler söylüyor?

 

“Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı’nın filantropi ve sivil toplum alanında bana kazandırdığı teknik bilgi ve yöntemler elbette yadsınamaz. Ancak bu programın bana kazandırdığı en nitelikli şey, sivil toplumun eğitim, teknoloji, kadın ve insan hakları gibi pek çok farklı alanında çalışan entelektüel ve teknik bilgi donanımına sahip genç arkadaşlarımla tanışmak oldu. Program sayesinde kalıcı ve etkin diyaloglar kurduğumuza inanıyorum. Sivil toplumun da ihtiyacı olan en temel şeylerden biri bu değil mi zaten? Birlikte üretmek, birlikte gelişmek ve tecrübe paylaşımı.”

Tuba Çal

Çelikel Eğitim Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 3. Dönem Mezunu

“Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı aracılığıyla TÜSEV filantropi konusunun tüm boyutları ile ele alındığı bir düşünce platformu yaratmanın ötesine geçti, değişimin bir parçası olmamıza imkan verdi. Hem TÜSEV hem ekibinin bitmeyen pozitif enerjisi, hem katılımcıların konuya bağlılığı ve değişim yaratma iradesi hem de konukların zengin içerikli sunumları için çok teşekkür ederim!”

Nur Beler Levi

TÜSİAD
Filantropi Profesyonelleri 2. Dönem Mezunu

“Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı, bana pratikte gerçekleştirdiğimiz çalışmaların teorik alt yapısını anlama ve farklı ülkelerdeki örnekler/uygulamalar ile karşılaştırma imkanı verdi. STK’lar için çok önemli olan finansal sürdürülebilirlik çerçevesinde “kaynağa” ulaşmanın ve stratejik olarak devamlılığı sağlamanın yollarını daha net bir şekilde öğrendim. Ayrıca farklı alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum çalışanları ile tanışmak ve onların tecrübelerini paylaşmak da -hem mesleki hem de kişisel olarak- bana çok şey kattı.”

Gizem Girgin

Sivil Toplum için Destek Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 3. Dönem Mezunu

“Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı, 3. sektörün en büyük ihtiyaçlarından bazılarına bütüncül bir bakış açısı ile odaklanıyor. Kurumlar arası öğrenme ortamı kuruyor, farklı bakış açılarını masaya yatırıyor ve iyi örneklerle yüz yüze iletişim olanağı yaratıyor. Hangi alandan olursa olsun, bu programda kurumların ve kişilerin edineceği önemli öğrenmeler var.”

Can Ercebe

Toplum Gönüllüleri Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 2. Dönem Mezunu

“Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı sunduğu öğrenme-uygulama imkanı ile STK çalışanlarının alana dair bilgi ve becerilerini artırmaya aracılık ediyor. Katılımcılarına güncel bağışçılık çalışmalarından haberdar olmanın yanı sıra, uluslararası bağışçılık, hibe programları, yasal düzenlemeler ve KSS projelerinin etki ölçümleri gibi farklı konularda da deneyim ve bilgi paylaşma olanağı sunuyor. Ayrıca uzman görüşü almak için etkili ve faydalı bir platform olduğunu düşünüyorum.”

Serpil Gümüş

Türk Eğitim Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 3. Dönem Mezunu

“Dünyada ve Türkiye’de filantropinin gelişimi, bu alandaki yenilikler ve deneyimlerin paylaşıldığı çok etkili bir paylaşım platformuydu. Filantropi alanındaki yasal mevzuatlardan bu alandaki yenilikçi bağış toplama yöntemleri ve kampanyalara kadar birçok farklı alanda bilgi edinme ve deneyim paylaşma fırsatı buldum. Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı ile hem kendimi hem de hizmet verdiğim sivil toplum kuruluşunu bu alanda geliştirdiğime inanıyorum.”

Atıl Berk

Özel Olimpiyatlar Türkiye
Filantropi Profesyonelleri 3. Dönem Mezunu

“Benim için Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı, birlikte öğrenme ve bütünleştirmeyi temsil ediyor. Bağış/bağışçı ilişkilerinin bir adım ötesine geçen programda yenilikçi kaynak geliştirme yaklaşımlarının yanı sıra geleneksel uygulamaların farklı alanlardaki çıktılarını analiz etme fırsatı sunuluyor. İşin en güzel tarafı da tüm bunlar keyifli bir ortamda gerçekleşiyor olması.”

Halil Mete Yapıcı

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 3. Dönem Mezunu

“Yeni bir başlangıç, yeni bir kavram, yeni bir yönte, yeni dostluklara adım ve yeni bir çevre! Tüm bu beklentilerime cevap bulduğum, zevkle öğrenme yaşadığım bu programa emeği geçen tüm ekibe teşekkürler.”

Nergis Aydın Uzun

Çelikel Eğitim Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 1. Dönem Mezunu

“TÜSEV Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı süresince alana dair yenilikler, iyi örnekler ve uzmanlar ile görüşme imkanı bulurken çeşitli STK’lardan gelen çalışanlar ile onların pratiklerine yönelik bilgi alışverişinde bulunabiliyorsunuz. Ayrıca kendi kurumunuza uyarlayabileceğiniz yeni modellerle tanışma imkanı elde ediyorsunuz. Sivil toplum alanında çalışan kişiler için bulunmaz bir fırsat.”

Gözde Kaymaz

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 2. Dönem Mezunu

“Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı, “bağış”ı bireyler arası toplumsal bir yardımlaşma aracı olarak gören düşünce setinin sınırlarını stratejik seviyede esneten, bütüncül bir program tasarımıyla bizi karşıladı. Bağışçı ve STK şapkalarını takmanın hangi soruları sormayı gerektirdiği üzerine düşündürdü. Doğru değer önerileri, kurgulanmış mesajlar, uyumlu araçlar ve hızlandırıcı partnerlerin, iyi örneklere ve etkili hikayelere dönüşme kapasitesini uygulamalı olarak gösterdi. Altı ay sonra bambaşka alanlardan gelen katılımcılar olarak içten teşekkürlerimizle kendi sektörlerimize uğurlanırken, filantropiyle ilgili eşsiz bir entelektüel kapasiteye sahip olduğumuzu ve bu kapasiteyi kendi kurumlarımızda gerçekleştirecek olmanın değerli sorumluluğunu hissettik.”

Elif Can İnalkoç

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 3. Dönem Mezunu

“Sorunların farkında olmak, çözüme destek vermek ve değişimin bir parçası olmak, filantropiye para vermenin ötesinde bir anlam yüklüyor. Ülkemizde filantropinin gelişmesine kılavuzluk ettiği ve bu yoldaki çalışmalara katkı sağlayacak olmamıza imkan verdiği için TÜSEV’e teşekkür ederim.”

Leyli Doğanöz

Türk Diabet Cemiyeti
Filantropi Profesyonelleri 1. Dönem Mezunu

“Filantropi Profesyonelleri Eğitim Programı bu alanda çalışmak isteyenlere yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor. Program süresince yeni modeller, uzmanlar ve iyi örneklerle karşılaşmak ufkunuzu açıyor.”

Betül Selcen Özer

Tohum Otizm Vakfı
Filantropi Profesyonelleri 1. Dönem Mezunu

“Ülkemizde ve dünyada filantropinin durumunu anlamak,  kaynak geliştirme alanındaki yeni akımlar, yöntemler hakkında fikir sahibi olmak, her biri farklı bir sorunun çözümü için çaba sarf eden sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelmek ufuk açıcı oldu. Eğitim süresince yapılan sunum ve önerilen kaynaklar, çalışmalarımda hep başvurduğum rehberler arasında yer alıyor. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.”

Demet Eyi

Darüşşafaka Cemiyeti
Filantropi Profesyonelleri 3. Dönem Mezunu