Motivasyonun Bağışçı Olma Hali

Bir şeyler vermek çoğu zaman fark yaratmakla ilgili. Eğer dünyaya dair bir şeyi kendinize dert ettiyseniz ve onu değiştirmek istiyorsanız, değiştirmenin yollarını da ararsınız. Mesela mahallenizde daha fazla çocuk iyi eğitim alabilsin istiyorsanız, bu alanda çalışan bir sivil toplum kuruluşuna fikir alışverişinde bulunmak ya da neler yapabileceğinizi görmek için uğrayabilirsiniz. Ya da kadınların iş hayatına kazandırılması sizin için çok önemli bir konu ise ve bu konuda aktarabileceğiniz bir bilginiz varsa yolculuğunuz başlıyor demektir.

Değişim yaratmak ya da değişimin bir parçası olmak için bir sivil toplum kuruluşuna ayni veya nakdi bağış yapmak mı istiyorsunuz? Yoksa gönüllülük yapmak ya da uzmanlığınızı paylaşmak mı daha cazip geliyor?

 

Değişim yaratmak istediğiniz alan bir bağışçı olarak sizi motivasyonunuzla buluşturacaktır. Bağışçı olma motivasyonu, ilginizi çeken, sizi rahatsız eden ya da daha iyiye gitmesini istediğiniz şeyler için çaba sarf etmek ve genel olarak değişimin parçası olmakla alakalıdır. İnançlarınız, topluma karşı hissettiğiniz borç ya da sorumluluk sizi harekete geçmeye yönlendiriyor olabilir. Belki de içinde büyüdüğünüz aile ya da toplumun gelenek ve görenekleri sizi bağış yapmak konusunda motive ediyordur.

Bütün bu saydıklarımızdan biri ya da birkaçının sizi harekete geçireceğini düşünüyor ancak nereden başlayacağınızı henüz bilmiyor olabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz şeylerle ilgili harekete geçmek için #MiktarıDeğilYararı’na inanırsanız Değişim için Bağış’ın bir parçasısınız demektir.

Katacağınız değer stratejik ve sürdürülebilir olduğunda yaratacağı etki daha fazla olacaktır. Yapacağınız bağışın miktarının küçük olduğunu düşünüyorsanız bunu düzenli kılıp uzun vadede yaratacağı değişimi hayal edin. Unutmayın; damlaya damlaya göl olur.

Bilgiye erişimin kolaylığını kullanın

Değiştirmek ya da iyileştirmek istediğiniz şeyler belki defalarca kez karşınıza çıkmış ama tam olarak dikkatinizi çekememiştir. Onu nasıl değiştirebileceğinize dair aklınıza bir fikir gelmemiş olabilir ve hatta onu değiştirebileceğinizi düşünmemiş bile olabilirsiniz. Belki her akşam eve gelirken “Keşke eve dönüş yolunda daha fazla ağaç olsa” dediniz ama bunu yapmak için bir adım atabileceğinizi henüz fark etmediniz.

Televizyonda bir yarışma programı izlerken sorunun cevabını anında öğrenebildiğimiz bir teknolojiye sahibiz. Bilgiye ulaşmak artık her şeyden daha kolay. Değiştirmek istediğiniz konuyu araştırarak ilk adımı atabilirsiniz. Attığınız her adımın size sağlayacağı motivasyon da sanki cevabı bildiğinize emin olamadığınız bir konuda haklı çıkmış gibi hissettirecek. Derin nefesler alın ve değişim yaratmak istediğiniz bir konu seçin. Daha sonra da sihirli kelimelerinizi internet aleminde arayın.

Karşınıza çıkan bilgi deryasında sosyal değişiminin bir parçası olmak isteyeceğiniz konu ile ilgili bilgi edindikten sonra kendinize sorun: “Ben bu değişimi hangi sivil toplum kuruluşu aracılığıyla daha stratejik bir şekilde hayata geçirebilirim?” Böylece ikinci adım olarak kendinize dert ettiğiniz konuda çalışan sivil toplum kuruluşları hakkında bilgi alabilirsiniz. Elbet gönlünüzden geçen, yaptıklarıyla sizi heyecanlandıracak bir sivil toplum kuruluşu vardır!

Artık bağışçı olmak için motivasyona ve bağışlarınızı stratejik bir şekilde hangi sivil toplum kuruluşuna yönlendireceğinize karar vermek için gerekli bilgiye sahipsiniz. Güle güle kullanın ya da ne derler bilirsiniz: Değişim için kullanın!

 

Stratejik bağışlar ve değerler

Geçmiş veya şimdinin çoğu zaman bir önemi yokmuş gibi gelebilir ama kuracağınız ilişkilerde aklınızı çelecek detaylar genelde bu noktalardan ortaya çıkar. Mesela ailenizde bağışçılık kültüründen gelenler varsa bu içine doğduğunuz bir şey olabilir; her yılbaşında herhangi bir yılbaşı kartı almak yerine desteklemek istediğiniz kuruluşun yılbaşı kartını almak gibi küçük ama sizde iz bırakan anılarınız olabilir. Bağışlarınız, kişisel motivasyonlarınızı da destekler çünkü yaptığınız bağış, değişmesini istediğiniz bir şeyle bağlantı kurmanızın bir yolu haline gelir.

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı tarafından 2011’den beri yürütülen Değişim için Bağış Projesi, Türkiye’de bağışçılık kültürünü geliştirmeyi, bireylerin ve kurumların daha stratejik bağışlar yaparak sosyal fayda yaratmalarına katkı sağlamayı hedefliyor. Bu alanın gelişmesi yönündeki çalışmalarıyla da yaptığınız veya yapmayı planladığınız bağışların stratejik olmasını ve sorunların çözümüne yönelik, değişimin bir parçası olmanızı sağlayacak değerlerin ortaya çıkmasını amaçlıyor.

Değişim yaratmak istediğiniz alana yönelik fikirleriniz ve bağış yapma motivasyonunuz değerlerinizle örtüşen bir sivil toplum kuruluşu ile bir araya geldiğinde harekete geçmenin, değişimin parçası olmanın çok da zor olmadığını fark edeceksiniz. Çünkü sivil toplum kuruluşları hali hazırda bu değişimi yaratmak için çalışıyor, kendinize dert ettiğiniz konu ile ilgili bilgi ve deneyime sahipler. Aynı zamanda ihtiyaç sahiplerinin nerede olduklarını biliyorlar ve onlara ulaşabiliyorlar. Bu sebeple sivil toplum kuruluşlarına düzenli bağışçı olmanız, onların mevcut çalışmalarına katkı sağladığı gibi, çalışmalarını sürdürülebilir kılacak. Bu da sizin bağışınızın daha stratejik ve etkili olmasını sağlayacak.

Sivil toplum kuruluşları içinde seçim yaparken, kiminle birlikte fark yaratıp değerlerinizi ve ideallerinizi destekleyeceğinize karar verebilirsiniz. Örneğin seçim yaparken kız çocuklarının eğitime erişmesi konusunda çalışan bir sivil toplum kuruluşunun sorunu her yönüyle ele alıp almadığına bakabilirsiniz. Çevre alanında mücadele eden bir kurumun çözümlerini ne derece sürdürülebilir kıldığını araştırabilirsiniz. Hak ihlalleri ile ilgili çalışan bir kuruluşun savunuculuk yapması mı yoksa sahada çalışması mı daha çok ilginizi çekiyor? Bütün bu süre zarfında kendinize dair de birçok şey keşfedebilirsiniz.

Sizce bu harekete geçmek için güzel bir motivasyon değil mi?

 

Bütün küçük bağışlar bir araya gelse…

Eğer plan yapmak için masanızın çok kalabalık olduğunu düşünüyorsanız yaş, maddi durum, yetenekler ve sağlık gibi kelimeleri masanın üzerine koyun ve gerçekten size engel oluyorlar mı yoksa bir kısmını kolayca eleyip bir kısmını da avantaja çevirebilir misiniz yeniden düşünün. Bunların hiçbiri harekete geçmenizi engelleyecek şeyler değil. Dünyanın dört bir yanından bir şeyleri değiştirmeyi başaran insanların ve kurumların hikayelerine baktığınızda bunu görebilirsiniz. Ve hepsi de varlıklı değil…

Bir şeyleri değiştirmek için harekete geçen varlıklı insanların bağışları elbette fark yaratma konusunda etkili fakat bireysel olarak atacağınız küçük adımlar ve çabalar da büyük değişimler sağlayabilir. Hatta belki sizinle beraber bu adımları atan başkaları da vardır, onlarla bir arada olmak ve aynı değişimin hayalini kurmak sizi daha da güçlendirecektir. Unutmayın #MiktarıDeğilYararı ve o göl düşündüğünüz kadar uzakta değil!

“Mutlulukla bir ilgisi olmalı”

Yale Üniversitesi’ndeki profesörler 2006’da bir araştırma kitabı [1] yayımladı. Kitapta şöyle bir cümle yer alıyor: “Mutluluk, yalnızca başkasının memnuniyetinde bir artış oldu diye değil, aynı zamanda kişinin kendisinin de bu memnuniyette katkısının olmasından kaynaklanıyor.” Bu motivasyonun kaynağı merak ediliyor. Aslında iyilik yapmak, herkesin içinde doğal olarak yeşeren bir filiz.

Yapılan bağışlar, çevrede pozitif bir etki yaratır. Bu bağışların birleşerek yarattığı değişime tanık olmak toplumlarda dayanışma duygusunu güçlendirir. Kişinin hem kendine hem kuruma hem de değişimine katkıda bulunduğu hayatlara dair güçlenen bir dayanışma duygusu yaratır. Kişinin hayal ettiği bir değişimin parçası olması hem kendisine hem de topluma duyduğu güveni artırır. Ayrıca başkalarıyla birlikte mutlu olduğunuzda ve mutluluğu çoğalttığınızda hayat daha yaşanılabilir bir hal alır. Topluma katkıda bulunmak, faydalı hissetmek her gününüze etki edecek bir güce sahip. Bağışçı olmanın verdiği mutluluk motivasyonunu bunun gibi birçok farklı bakış açısından ele alabilirsiniz. Sonucunda kalabalık bir ormanda mutlu olacaksınız.

[1] Powell, Walter W., and Richard Steinberg. The Nonprofit Sector a Research Handbook. New Haven: Yale UP, 2006.Print.