Bağış yapma yöntemleri: Aklıma geldi bir tane, araştırdım binbir tane

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV) “Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik” raporuna baktığımızda şu cümle ile karşılaşıyoruz: “Son bir yıl içerisinde gönüllü katılıma yönelik herhangi bir kuruluşa (dernek, vakıf, hayır işleri yapan kuruluşlar, sendika, spor kulübü vb.) aidat ödeme dışında bağış yaptığını belirtenlerin oranı 2015 yılı için sadece yüzde 13 olarak bulunmaktadır.”

Sadece bu veriye bakarak kesin bir sonuca varamayız ama yine de bağışçılık kültürünün pek de yaygın olmadığını söyleyebiliriz; hatta gönlümüzde yatan sosyal değişim yaratmayı hedefleyen bağışçılık kültürünün de! Peki bunun sebebi ne olabilir? Aslında bu sorunun cevaplarından biri yine raporun içinde: “Yaptığım yardım miktar olarak küçük” diyenlerin oranı yüzde 52.

Yapacağınız bağışın miktarının küçük olması değişimin bir parçası olmanıza engel değil. Çünkü, #MiktarıDeğilYararı’na inanırsanız ve bağışlarınızı düzenli yaparsanız çok daha büyük ve sürdürülebilir bir değişimin parçası olduğunuzu göreceksiniz!

Hangi bağış türü size daha uygun?

#MiktarıDeğilYararı’nın önemli olduğu konusunda hemfikirsek gelelim bağışınızı nasıl yapacağınıza. Öncelikle bağış türlerine bakalım; ayni ve nakdi.

Ayni bağış; ihtiyaç sahiplerine kıyafet, kitap, defter, beyaz eşya, vb. eşyaları bağışlayarak yapılabilir. Aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşuna vaktinizi bağışlayabilirsiniz. Bunu yapmak için desteklediğiniz sivil toplum kuruluşunun çalışmalarına katılmak, uzmanlığınız doğrultusunda eğitimler vermek, ihtiyaç doğrultusunda gönüllüsü olmak gibi yapabileceğiniz birçok aktivite ve saha çalışması bulunuyor. Bu çalışmalarda yer alarak bağış yapma ve yardım etme motivasyonunuzu harekete geçirmenin yanı sıra kariyerinize ve kişisel gelişiminize de katkıda bulunabilirsiniz. Ama unutmayın, bunu sadece boş zamanınızı doldurmak için değil, sivil toplum kuruluşuna gerçekten yararınızın dokunacağına inandığınız, sistematik bir şekilde yapmanız daha verimli olacaktır.

Nakdi bağış; her zaman ilk akla gelendir.  Ayrıca sivil toplum kuruluşlarının mali sürdürülebilirliklerini güvence altına alarak çalışmalarına devam edebilmeleri için önemlidir. Harekete geçmek için elinizde büyük miktarların olmasını beklemenize gerek yok. Küçük miktarda da bağış yapabilir, etrafınızdakilere küçük bağışların bir araya gelince ne kadar büyük değişimler yarattığını anlatarak onları da düzenli bağışçı olmak konusunda bilinçlendirebilirsiniz. #MiktarıDeğilYararı’na inanan insanlar olarak bir araya geldiğinizde çok daha büyük bir şeyin parçası olmak size iyi hissettirecektir. Ayrıca bağışlarınızı düzenli hale getirmeniz hem sivil toplumun güçlenmesini hem de yaratacağınız değişimin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Peki ama nasıl?

Aslında bağış yapmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem var. Sizin için bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık.

İnternet üzerinden bağış yapmak
İnternet üzerinden bağış alabilen sivil toplum kuruluşlarının internet sitelerinde “Bağış Yapın”, “Bağış Yap”, “Bağış ve Destek”, “Bağış İçin”, “Online Genel Bağış” ve benzeri sekmeler ya da bölümler göreceksiniz. Buralara tıklarsanız tek seferlik ya da düzenli bağışçı olmak için sizi adım adım yönlendirecektir. Tabii bizim gönlümüzden geçen düzenli bağışçı olmanız!

Banka hesabına havale yoluyla bağış yapmak
Desteklemek istediğiniz sivil toplum kuruluşu internet üzerinden bağış almıyorsa, banka havalesi sizin için uygun bir yöntem olabilir. Bağış yapmak istediğiniz kuruluşun internet sitesini ziyaret ettiğinizde büyük ihtimalle ana sayfasında, eğer orada yoksa “Bize Ulaşın”, “Biz Kimiz” ya da “Destek Olun” sayfasında banka hesap bilgilerini bulabilirsiniz. Banka havalesi ile tek seferlik bağış yapabileceğiniz gibi otomatik ödeme talimatı vererek kuruluşun düzenli bağışçısı da olabilirsiniz.

SMS bağışı
En kolay bağış yöntemlerinden biridir; tek ihtiyacınız olan cep telefonunuz! Birçok sivil toplum kuruluşu SMS ile bağışı topluyor. SMS bağışını hangi kelime ile hangi numaraya kısa mesaj göndererek yapacağınız bilgisini destekleyeceğiniz kuruluşun internet sitesinde ya da sosyal medya hesaplarında bulabilirsiniz.

Ürünler
Bağışçı olmak istediğiniz kuruluş hem sizin hem de sevdiklerinizin yüzünü güldürecek ürünlere sahipse, desteğinizi bu şekilde de gösterebilirsiniz. Bir termos ya da bardak altlığı alarak da seçtiğiniz sivil toplum kuruluşuna bağış yapabilirseniz. Düğün davetiyesi bastırarak ya da doğum günleri için hazırlanmış özel kartlardan satın alarak destekleyebileceğiniz sivil toplum kuruluşları olduğu gibi, çantasını ya da rozetini alarak hem bağışçısı olup hem de görünürlüklerini artırmalarına yardımcı olabileceğiniz sivil toplum kuruluşları da var!

Yardımseverlik koşusu

Spor yapmayı seven biriyseniz ve koşmak gündelik hayatınızın bir parçası ise sizi yardımseverlik koşusu ile tanıştıralım. Desteklediğiniz sivil toplum kuruluşunun projeleri için koşarak bağış toplayabilirsiniz. Bu yöntemin en başarılı örneklerinden biri Adım Adım.[1] Yardımseverlik koşusu çevrenizi harekete geçirmek için de muhteşem bir fırsat!      

Kitlesel fonlama

Bağış yapmak istediğiniz sivil toplum kuruluşu projesini hayat geçirmek için internette bir kitlesel fonlama kampanyası başlatmış olabilir. Bu yöntemle proje başına belirlenmiş bağış hedefi birden fazla bağışçının desteğiyle toplanır.  Kitlesel fonlama #MiktarıDeğilYararı’na inanların damlaya damlaya yarattığı göllere en güzel örneklerden biri!

Destekle Değiştir

TÜSEV’in 2014’te hayata geçirdiği Destekle Değiştir[2], sivil toplum kuruluşlarının bağışçılarla bir araya gelerek görünürlüklerini artırmalarına ve kaynak yaratmalarına olanak sağlayan kolektif bir bağış yapma modeli. Destekle Değiştir ile sivil toplum kuruluşlarının projelerini kendi ağızlarından dinleyebilir ve seçtiğiniz projeye destek olabilirsiniz!  Destekle Değiştir etkinliklerinde ayrıca “Matching Fund” yani “bağış eşleştirme” olarak da adlandırılan bir yöntemle de karşılaşabilirsiniz! “Ne verirsen bir o kadar da benden” diyen bağışçılar toplanan bağışları kendilerininkiyle eşleştirerek toplam miktarın artmasına katkı sağlar.

Yalnızca bunlar değil…

Teknolojinin gelişmesiyle beraber bağışlarınızla sivil toplum kuruluşlarını destekleyebileceğiniz yeni model ve araçlar da ortaya çıkmaya başladı. Örneğin alışveriş yaparken kalan küsuratlar Yuvarla[3] sayesinde sivil toplum kuruluşları için bağışa dönebiliyor. Ya da Satsuma, Givin gibi uygulamalarla alışverişlerinizi bağışa çevirebilirsiniz.

Bağış yapma yöntemleri hem çok kolay hem de gündelik hayatınızın bir parçası haline gelebilecek kadar gelişmiş durumda. Tek yapmanız gereken desteklemek istediğiniz sivil toplum kuruluşunun kabul ettiği bağış türlerini incelemek, kullandığı yöntem ve platformlardan haberdar olmak.  Bir de #MiktarıDeğilYararı’na inanarak bağışlarınızı düzenli kılmak!

 

 

[1] http://degisimicinbagis.org/yardimseverlik-kosularinin-bireylere-ve-sivil-topluma-etkisi-adim-adim-ornegi/

[2] http://degisimicinbagis.org/destekle-degistir/

[3] http://degisimicinbagis.org/yuvarla-ile-yenilikci-kaynak-gelistirme-modelleri-uzerine-bir-sohbet/